Uyushma yangiliklari
“RENERA” kompaniyasi bilan O‘zbekistonda litiy-ion akkumulyatorlar ishlab chiqarish masalalari muhokama qilindi
"Innoprom. Markaziy Osiyo – 2025" xalqaro sanoat ko‘rgazmasi doirasida yurtimiz sanoat tarmoqlari uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lgan hamkorlik uchrashuvlari davom etmoqda.
Jumladan, ko‘rgazmaning navbatdagi ish kunida "O‘zeltexsanoat" uyushmasi raisi o‘rinbosari Faridun Abdualimov va Rossiyaning “RENERA” kompaniyasi Sotuv bo‘yicha direktor o‘rinbosari A. Pavlyuk o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda zamonaviy energiya manbalariga ehtiyoj ortib borayotgan bir sharoitda, O‘zbekistonda litiy-ion akkumulyatorlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish imkoniyatlari atroflicha muhokama qilindi.
Faridun Abdualimov mehmonlarga mamlakatimizda elektrotexnika sanoatining jadal rivojlanayotgani, qayta tiklanuvchi energiya manbalariga bo‘lgan talabning ortishi va energiya saqlovchi mahsulotlarga ehtiyoj yuqoriligi haqida batafsil ma’lumot berdi.
“RENERA” kompaniyasi zamonaviy akkumulyatorlar va energiya saqlash tizimlarini ishlab chiqish va joriy etish bo‘yicha Rossiyada yetakchi kompaniyalardan biri hisoblanadi. Uchrashuvda tomonlar birgalikda ishlab chiqarish quvvatlarini yo‘lga qo‘yish, texnologiya transferi va malakali mutaxassislar tayyorlash borasida hamkorlik qilish ehtimollari yuzasidan o‘zaro fikr almashdilar.
Shuningdek, RENERA kompaniyasi vakillariga O‘zbekistondagi sanoat zonalarining infratuzilmasi, xorijiy investorlar uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar, imtiyozli rejimlar haqida ham ma’lumotlar taqdim etildi.

Обсуждены перспективы производства литий-ионных аккумуляторов в Узбекистане совместно с компанией “RENERA”
В рамках международной промышленной выставки "Innoprom. Центральная Азия – 2025" продолжаются деловые встречи, имеющие важное значение для развития промышленных отраслей Узбекистана.
Так, в один из рабочих дней выставки состоялись переговоры между заместителем председателя Ассоциации "Узэлтехсаноат" Фаридуном Абдуалимовым и заместителем директора по продажам российской компании “RENERA” А. Павлюком.
Во время встречи подробно обсуждены возможности локализации производства литий-ионных аккумуляторов в Узбекистане, учитывая растущий спрос на современные источники энергии.
Фаридун Абдуалимов подробно проинформировал зарубежных гостей о стремительном развитии электротехнической отрасли Узбекистана, увеличивающейся потребности в возобновляемых источниках энергии и высоком спросе на энергонакопительные технологии.
Компания RENERA является одним из ведущих российских производителей современных аккумуляторов и систем хранения энергии. Стороны обменялись мнениями по вопросам создания совместных производственных мощностей, трансфера технологий и подготовки квалифицированных специалистов.
Кроме того, представителям компании RENERA была предоставлена информация об инфраструктуре промышленных зон Узбекистана, благоприятных условиях и преференциальных режимах, созданных для иностранных инвесторов.
По итогам встречи стороны договорились о продолжении диалога с целью поэтапного развития сотрудничества и совместной проработки перспективных технологических проектов.